Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przenoszenie WordPressa na inny serwer ze zmianą domeny
#1
Przenoszenie WordPressa na inny serwer ze zmianą domeny
Jeśli Twój WordPress w lokalizacji docelowej (po przeniesieniu) będzie posiadał tę samą domenę co wcześniej np. mójblog.pl to możesz opuścić ten rozdział i przejść do kolejnego. Natomiast gdy nasza domena się zmieni na inną to będziemy musieli zająć się jeszcze edycją wpisów w pliku bazy danych.
Fot. 6. Plik wcześniej wyeksportowanej bazy danych otworzonej w edytorze tekstu Notepad++
[Image: 6b-edycja-bazy1-300x258.jpg]
Źródło: Materiały własne 
Niestety WordPress mimo swoich wielu zalet ma też i wady. Jedną z nich jest to, że w bazie danych „na sztywno” wpisuje adresy URL w sposób bezwzględny, czyli ścieżkę razem z domeną. W ramce zaznaczyłem taki właśnie zapis – http://stara-strona.pl. W niektórych bazach danych typowego bloga zbudowanego na WordPressie, tego typu wpisów, gdzie „trzonem” adresu URL jest domena mogą być tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy. Musimy je zatem zmienić z uwzględnieniem nowej domeny.
Edycję pliku bazy danych wykonujemy na jego kopii. W razie jakiegoś niepowodzenia nie będziemy musieli po raz kolejny przechodzić przez procedurę eksportu ze starego hostingu.
Fot. 7. Masowa zmiana adresów URL pliku bazy danych w edytorze tekstu Notepad++
[Image: 6b-edycja-bazy2-300x258.jpg]
Źródło: Materiały własne 
Procedura zamiany adresów URL na te z nową domeną nie jest trudna, ale trzeba być precyzyjnym. Gdy otworzymy plik z kopią bazy danych to w edytorze tekstu znajdźmy dowolny adres zawierający nazwę ze „starą” domeną. Skopiujmy teraz cały trzon, czyli tak jak zaznaczono na powyższej ilustracji. Wybierzmy z menu Edycja edytora tekstowego funkcję Zamień… W „szukany tekst” wklejmy skopiowany wcześniej adres, a w pole „zamień na” umieść adres URL z uwzględnieniem „nowej domeny” – tutaj będzie nią strona-z-nowa-domena.com.pl. Sprawdzamy czy nie ma błędów i następnie wciskamy „Zamień wszystkie”. Po ukończeniu zapisujemy plik i zamykamy.
Gdy nie popełniliśmy po drodze żadnych błędów to w ten sposób otrzymujemy gotowy plik bazy danych, który w kolejnym etapie użyjemy do importu na nowym hostingu.
Przygotowanie docelowego (nowego) hostingu
Zakładam, że masz dostęp do panelu admina na nowym hostingu i phpMyAdmina.
Jeśli jednak nie posiadasz takiego dostępu to poproś administratora o parametry logowania się przez protokół FTP do Twojej nowej strony. Oprócz tego poproś o utworzenie nowej bazy danych i jej dane.
Po utworzeniu nowego połączenia FTP i nowej bazy danych (zapisz dane logowania), zabierzmy się za edycję pliku konfiguracyjnego WordPressa. Otwieramy w edytorze tekstu plik wp-config.php (znajduje się on na dysku twardym, w miejscu gdzie mamy kopię naszego WordPressa wykonaną na początku tego poradnika).
Fot. 8. Zmiana parametrów w pliku wp-config.php przy użyciu edytora tekstu Notepad++
[Image: 6-wp-config-nowy-serwer-300x258.jpg]
Źródło: Materiały własne
W pliku wp-config.php aktualizujemy dane o nowe wartości. Na końcu go zapisujemy i zamykamy.
Kopiowanie danych na nowy serwer
Gdy plik konfiguracyjny jest już uzupełniony o nowe wartości to możemy, za pomocą protokołu FTP (Filezillą lub Total Commanderem), zacząć przesyłać dane na nowy serwer. Z pewnością potrwa to trochę czasu, w zależności od złożoności naszej strony.
Fot. 9. Total Commander i kopiowanie plików na serwer
[Image: 10-kopiowanie-strony-300x234.jpg]
Źródło: Materiały własne
Teraz możemy zająć się importem bazy danych przez phpMyAdmina. O ile eksport bazy danych nie przysparzał nam praktycznie żadnych problemów to import czasami może sprawić nam kłopot. Jeśli posiadamy niewielką stronę (blog) i tym samym niewielki plik bazy danych to import powinien przebiec bez zakłóceń.
Zatem zalogujmy się do phpMyAdmina (na nowym serwerze)
Fot. 10. Wybieramy naszą bazę z panelu po lewej stronie
[Image: 7-phpmyadmin-import1-300x182.jpg]
Źródło: Materiały własne
Po wybraniu bazy danych warto zauważyć, że jest jeszcze pusta. Zaraz, podczas importu, wypełni się tabelami. Tak więc przechodzimy do sekcji „Import”.
Fot. 11. Sekcja „Import” w phpMyAdmin
[Image: 8-phpmyadmin-import2-300x209.jpg]
Źródło: Materiały własne
Po kliknięciu w przycisk „Wybierz plik” [1] możemy wskazać nasz plik z bazą danych. W tym przypadku maksymalny rozmiar pliku wynosi 200 MB. U różnych dostawców ten limit może być różny. Gdyby jednak zdarzyło się, że plik bazy danych przekracza wyznaczony limit to taki plik musimy „spakować” lub przesyłać „na raty”. Pakować pliki z rozszerzeniem SQL możemy choćby darmowym 7-zip. Wybieramy format wyjściowy, np. ZIP. Następnie powinniśmy zmienić nazwę pliku, aby miała postać „nazwa_pliku.sql.zip”.
Mogę podać jako ciekawostkę, że przy eksporcie mieliśmy do czynienia z bazami danych MySQL rzędu 1 GB i więcej. Niestety, przesłanie tak dużej bazy zazwyczaj stwarza mniejsze lub większe problemy.
Na końcu klikamy na przycisk „wykonaj” [2] i czekamy cierpliwie na wykonanie importu.
Fot. 12. Komunikat z poprawnym wykonaniem importu
[Image: 9-phpmyadmin-import3-300x209.jpg]
Źródło: Materiały własne
Prace końcowe
Gdy wykonaliśmy wszystkie kroki poprawnie i nie wystąpiły po drodze żadne błędy możemy zmienić delegację naszej domeny, aby poprawnie „widziała” nową lokalizację strony (nowy serwer). Wystarczy wejść do panelu domeny i zaktualizować serwery DNS. Poniżej przykłady nazw serwerów:
Home – dns.home.pl, dns2.home.pl
Hekko – ns1.hekko.net.pl, ns2.hekko.net.pl
az.pl – ns1.az.pl, ns2.az.pl
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)